gototop
24.03.2005 Folková mapa Polska II. - Kroke (Klára)    Tisk
Seriály

Dnes bych vám chtěla trochu přiblížit jednu z kapel, na jejíž koncert jsem během pobytu ve Varšavě měla možnost zajít. Kroke znamená v jazyce jidiš Krakov, z čehož také vyplývá, k jaké kultuře a ke kterému polskému městu se skupina hlásí. V Krakově byla zejména v 19.století velmi početná židovská komunita, která mimo jiné přispěla k tomu, že dodnes vnímáme Krakov jako

zdroj: http://www.kroke.krakow.pl

zdroj: http://www.kroke.krakow.pl

jedno z významných kulturních center Evropy.

apela Kroke citlivě zpracovává tradiční židovskou muziku a přidává vlastní aranže, ve kterých používá prvky jazzu a klasické hudby. Na první pohled je vidět, že členové kapely jsou profesionální vystudovaní muzikanti, kteří navíc mají velký dar improvizace. Pouze v tříčlenném obsazení a s instrumentálními skladbami dokáže udržet pozornost diváků po celý koncert totiž jen málokdo. Této kapele se to ale daří nejen v Polsku, ale i na koncertech po celém světě. Kroke hraje ve složení Tomasz Kukurba (housle, viola), Jerzy Bawoł (akordeon) a Tomasz Lato (kontrabas). Mají za sebou už několik úspěšných desek, za album The Sounds of the Vanishing World dokonce získali prestižní německou hudební cenu Preis der Deutschen Schalplattenkritik. Díky muzice Kroke máme možnost se dozvědět něco více nejen o původní židovské kultuře, ale i o její dnešní podobě. Asi nemá cenu se pouštět do podrobnější analýzy, nejlepší bude, když si sami uděláte obrázek z následujících ukázek: Usual happiness a Dance.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."